Wyrzykowscy herbu Ślepowron

Odpowiedź dla p. Katarzyny Skałeckiej-Braskiej na pytanie z 2007-03-04

W nawale zajęć z rzadka zaglądam na rodzinną stronę; moja Matka, Maria z Wyrzykowskich jest córką Anieli z Truszkowskich i Edmunda Wyrzykowskiego. Był on (ur. 11 listopada 1880 r. w Lipowcu na Ukrainie) synem Piotra (ur. ok. 1850 r i zm. w 1900 r.)i Leontyny z d. Kowalewskiej (ur. 1848? i zm. 3 czerwca 1932 – córka Piotra Dionizego, s. Marcina Augusta Benedykta, s. Antoniego, s. Macieja, s. Aleksandra).

Wyrzykowscy h. Ślepowron mieli spore majątki na Podolu i Wołyniu, które potracili po powstaniach 1830 i 1863 r. Papiery rodowe spłonęły podczas podpalenia przez Moskali majątku mego Dziadka, Cieksyna w lipcu 1915 r. (Jego Ojciec, Piotr, po utracie majątku administrował ogromnymi dobrami u hr. Ilińskiego – stąd mój Dziadek urodził się na zamku w Lipowcu – a przy świetniej koniunkturze + własnych później inwestycjach dorobił się znów majątku. Był też stryjeczny mego Dziadka, mecenas Wyrzykowski w Równem, ale zmarł tuż po wybuchu II Wojny Światowej (miał szczęście, bo by Go bolszewicy pewnie wykończyli). Co z pozostałą po Nim Rodziną, nie wiem.

Przez pokolenia u Wyrzykowskich byli dość nieliczni synowie, tak więc moja Mama była pierwszą dziewczynką bodaj od 6 pokoleń… – nieco informacji o wcześniejszych pokoleniach, wraz z historią zjazdu 2000 szlachty przed Powstaniem Listopadowym u podkomorzego Wyrzykowskiego można znaleźć w pamiętniku Aleksandra Jełowickiego.

Wyrzykowska h. Ślepowron była też Babka mego Przyjaciela Edwarda Deskura (mieszkała we Lwowie), pewnie też jakaś krewna, ale na razie trudno to ustalić. Dużo było też drobnej szlachty tego nazwiska i herbu w Ziemi Łomżyńskiej.

Jak na razie więc nie dysponuję niestety materiałami pozwalającymi na ustalenie jakichś dalszych koligacji, ale może i to się Pani przyda?

Ukłony

Andrzej Toth