Stowarzyszenie Rodzin Nowakowskich i Siekluckich

Przodkowie

Strzelica, dawny majątek Siekluckich.

Siekluccy zamieszkiwali w majątku STRZELICA, położonym niedaleko Lidy, ok.100 km na południowy wschód od Wilna, obecnie w granicach Białorusi. Zamieszkiwali tam przez 300 lat do roku 1939. W roku 2003 miejsce to odwiedził Mirek Zdanowicz z żoną Jovette oraz Andrzejem Kurkowskim. Oto jego sprawozdanie z wyprawy.

»»

Wincenty Sieklucki

Wincenty Sieklucki urodził się w 1870r. w Strzelicy, wielkiej domenie feudalnej, należącej do rodziny Siekluckich od ponad 300 lat. Strzelica znajdowała się 100 km na południe od Wilna, kiedyś stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dzisiaj te ziemie należą do Białorusi Zachodniej. W okresie, gdy Wincenty urodził się, kraj znajdował się pod rządami Rosji Carskiej. Siekluccy, tak samo jak znacząca większość miejscowej szlachty, byli katolikami i mówili po polsku. We wsiach otaczających Strzelnicę, słychać było jednak język białoruski a nie polski. Język łączył się tutaj z religią, co oznaczało, że białoruski łączył się z prawosławiem, z tego też powodu zdarzało mi się nieraz usłyszeć Vincuk, gdy mówiono o moim dziadku Wincentym - wspomina Mirek Zdanowicz.

»»

Bal w Strzelicy

Bal u Felicji i Wincentego Siekluckich w Strzelicy, 1930.

Posyłam rysunkową kronikę balu z 1930 roku w Strzelicy, majątku naszych Dziadków – Felicji i Wincentego Siekluckich

(rodziców Wandy, Jadwigi, Janiny i Marii).

 

»»

Hornostaiszki, dawny majątek Siekluckich

Dwór w Hornostaiszkach w latach 30-ych XX wieku. Stoi ostatni właściciel Józef Sieklucki, przed nim jego bratanica Wanda Sieklucka.

Właśnie wróciłem z wycieczki na Wileńszczyznę. W okolicach Ejszyszek natknąłem się na piękny dwór rodziny Siekluckich, a na cmentarzu przy kościele w Ejszyszkach jest kilka grobów tej rodziny (m.in. b. podkomorzego ziemi lidzkiej Wincentego Siekluckiego -zm w 1864 r w wieku 71 lat oraz Anny z Jundziłłów Siekluckiej zm w 1844 r. - napisał do nas Pan Janusz Wierzbicki z Koronowa.

»»

Janina Kurkowska

Janina Kurkowska

Córka Felicji i Wincentego Siekluckich, wnuczka Teresy i Ludwika Nowakowskich

»»

Eugeniusz Kurkowski

Eugeniusz Kurkowski

Był prawnikiem. Przed wojną pracował w Prokuratorii Generalnej w Wilnie. Podczas wojny spędził 5 lat w obozie jeńców wojennych w Woldenbergu /Dobiegniewo/ jako oficer rezerwy. Po wojnie pracował w charakterze radcy prawnego i przez wiele lat kierował zespołem adwokackim. Był wielkim erudytą.

»»

Felicja z Nowakowskich Sieklucka

Felicja z Nowakowskich Sieklucka

Legendarna postać wśród potomnych, wzór osobowości dawnej ziemianki. Oddana rodzinie, zawsze pełna godności i wiedząca jak żyć. Mimo trudów dwóch wojen i zniszczenia dorobku pokoleń, ucieczek i utraty majątku, wychowała wspaniale cztery córki, które swoją wdzięczność i miłość przekazały następnym pokoleniom.

»»

Złote Gody Teresy z Lipskich i Ludwika Nowakowskich

Złote gody Teresy z Lipskich i Ludwika Nowakowskich, Lublin 1907

Oto zdjęcie ze Złotych Godów Teresy z Lipskich i Ludwika Nowakowskich w otoczeniu ich najbliższych, które zostało zrobione w Lublinie w dniu 6 stycznia 1907 roku.

»»

Nowakowscy w Ratoszynie

Nowakowscy w Ratoszynie

Nowakowscy przybyli na Lubelszczyznę z Wołynia, gdzie Ludwik dzierżawił duże majątki ziemskie. Jego własne posiadłości zostały skonfiskowane przez władze rosyjskie za udział w Powstaniu Styczniowym 1863 roku. Nowakowscy pieczętowali się herbem Prus 2, potwierdzonym w Heroldii carskiej.

»»

Siekluccy herbu Paprzyca

Rafal Sieklucki

W dokumentach Heroldii Wileńskiej 24 lipca 1820 roku czytamy: "Przed Nami Michałem Rőmerem Radcą Stanu, Litewsko Wileńskiey Gubernii Marszałkiem, Orderu św. Anny 2-iey Klassy Kawalerem prezeduiącym, oraz Deputatami z powiatów Gubernii Litewsko Wileńskiey do przyymowania y roztrząsania wywodów Szlacheckich Familii Urodzonych na Sieklukach Siekluckich Herbu Kuszaba"

»»

Kostrowiccy herbu Wąż

Kostrowiccy herbu Wąż

Wileńszczyzna była prawdziwym ogrodem botanicznym szlachty i - jakiej szlachty! Siedzieli tu od pogańskich czasów, bo od Mendoga - Jundziłłowie, Wismontowie, od Giedymina - Dogilowie, Ejgirdowie, od Jagiełły i Witolda - Krupowiczowie, Zapaśnikowie, Krupowiesowie, Wilbikowie, Mickiewiczowie, Koczanowie, Dowgirdowie, Jodkowie, Bartoszewiczowie i inni. W samym lidzkim powiecie (obecnie część rejonu solecznickiego) pod koniec XVIIIw. kwitło jakieś 800 nazwisk szlacheckich, a w tym kilkanaście rodzin o nazwisku, naszego Wieszcza, Mickiewicz

»»