Przodkowie

Strzelica, dawny majątek Siekluckich

Siekluccy herbu Paprzyca vel Kuszaba zamieszkiwali w majątku STRZELICA, położonym niedaleko Lidy, ok. 100 km na południowy wschód od Wilna, obecnie w granicach Białorusi. Zamieszkiwali tam przez 300 lat do roku 1939. W roku 2003 miejsce to odwiedził Mirek Zdanowicz z żoną Jovette oraz Andrzejem Kurkowskim. Oto jego sprawozdanie z wyprawy.

Czytaj więcej

Wincenty Sieklucki

Wincenty Sieklucki urodził się w 1870r. w Strzelicy, wielkiej domenie feudalnej, należącej do rodziny Siekluckich od ponad 300 lat. Strzelica znajdowała się 100 km na południe od Wilna, kiedyś stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dzisiaj te ziemie należą do Białorusi Zachodniej. W okresie, gdy Wincenty urodził się, kraj znajdował się pod rządami Rosji Carskiej. Siekluccy, tak samo jak znacząca większość miejscowej szlachty, byli katolikami i mówili po polsku.

Czytaj więcej

Bal w Strzelicy

Bal w Strzelicy

Posyłam rysunkową kronikę balu z 1930 roku w Strzelicy, majątku naszych dziadków – Felicji i Wincentego Siekluckich (rodziców Wandy, Jadzi, Janiny i Marii).

Czytaj więcej

Hornostaiszki, dawny majątek Siekluckich

Hornostaiszki lata 30-teWłaśnie wróciłem z wycieczki na Wileńszczyznę. W okolicach Ejszyszek natknąłem się na piękny dwór rodziny Siekluckich, a na cmentarzu przy kościele w Ejszyszkach jest kilka grobów tej rodziny (m.in. b. podkomorzego ziemi lidzkiej Wincentego Siekluckiego -zm w 1864 r w wieku 71 lat oraz Anny z Jundziłłów Siekluckiej zm w 1844 r. – napisał do nas Pan Janusz Wierzbicki z Koronowa.

Czytaj więcej

Janina Kurkowska

Janika KurkowskaCórka Felicji i Wincentego Siekluckich, wnuczka Teresy i Ludwika Nowakowskich.Była bardzo zaradna, dzielna, otwarta na ludzi. Tuż przed wybuchem wojny 1939 uzyskała dyplom inżyniera rolnika w Wilnie. Sama gospodarowała we własnym majątku

Czytaj więcej

Eugeniusz Kurkowski

Eugeniusz KurkowskiBył prawnikiem. Przed wojną pracował w Prokuratorii Generalnej w Wilnie. Podczas wojny spędził 5 lat w obozie jeńców wojennych w Woldenbergu /Dobiegniewo/ jako oficer rezerwy. Po wojnie pracował w charakterze radcy prawnego i przez wiele lat kierował zespołem adwokackim. Był wielkim erudytą.

Czytaj więcej

Felicja z Nowakowskich Sieklucka

Felicja z Nowakowskich SiekluckaLegendarna postać wśród potomnych, wzór osobowości dawnej ziemianki. Oddana rodzinie, zawsze pełna godności i wiedząca jak żyć. Mimo trudów dwóch wojen i zniszczenia dorobku pokoleń, ucieczek i utraty majątku, wychowała wspaniale cztery córki, które swoją wdzięczność i miłość przekazały następnym pokoleniom.

Czytaj więcej

Złote Gody Teresy z Lipskich i Ludwika Nowakowskich

Złote godyOto zdjęcie ze Złotych Godów Teresy z Lipskich i Ludwika Nowakowskich w otoczeniu ich najbliższych, które zostało zrobione w Lublinie w dniu 6 stycznia 1907 roku.

Czytaj więcej

Nowakowscy w RatoszynieNowakowscy

Nowakowscy przybyli na Lubelszczyznę z Wołynia, gdzie Ludwik dzierżawił duże majątki ziemskie. Jego własne posiadłości zostały skonfiskowane przez władze rosyjskie za udział w Powstaniu Styczniowym 1863 roku. Nowakowscy pieczętowali się herbem Prus 2, potwierdzonym w Heroldii carskiej.

Czytaj więcej

Siekluccy herbu PaprzycaRafał Sieklucki

W dokumentach Heroldii Wileńskiej 24 lipca 1820 roku czytamy: „Przed Nami Michałem Rőmerem Radcą Stanu, Litewsko Wileńskiey Gubernii Marszałkiem, Orderu św. Anny 2-iey Klassy Kawalerem prezeduiącym, oraz Deputatami z powiatów Gubernii Litewsko Wileńskiey do przyymowania y roztrząsania wywodów Szlacheckich Familii Urodzonych na Sieklukach Siekluckich Herbu Kuszaba”

Czytaj więcej

Kostrowiccy herbu Wąż

Kostrowiccy herbu WążWileńszczyzna była prawdziwym ogrodem botanicznym szlachty i – jakiej szlachty! Siedzieli tu od pogańskich czasów, bo od Mendoga – Jundziłłowie, Wismontowie, od Giedymina – Dogilowie, Ejgirdowie, od Jagiełły i Witolda – Krupowiczowie, Zapaśnikowie, Krupowiesowie, Wilbikowie, Mickiewiczowie, Koczanowie, Dowgirdowie, Jodkowie, Bartoszewiczowie i inni. W samym lidzkim powiecie (obecnie część rejonu solecznickiego) pod koniec XVIIIw. kwitło jakieś 800 nazwisk szlacheckich, a w tym kilkanaście rodzin o nazwisku, naszego Wieszcza, Mickiewicz

Czytaj więcej