Hornostaiszki, dawny majątek Siekluckich

Hornostaiszki
Dwór Siekluckich w Hornostaiszkach, lata 30-e XX w.

Właśnie wróciłem z wycieczki na Wileńszczyznę. W okolicach Ejszyszek natknąłem się na piękny dwór rodziny Siekluckich, a na cmentarzu przy kościele w Ejszyszkach jest kilka grobów tej rodziny (m.in. b. podkomorzego ziemi lidzkiej Wincentego Siekluckiego -zm w 1864 r w wieku 71 lat oraz Anny z Jundziłłów Siekluckiej zm w 1844 r. – napisał do nas Pan Janusz Wierzbicki z Koronowa.

Dwór jest bardzo zniszczony, zaglądając przez okno zobaczyłem wielki olejny obraz Lenina. Zachowały się piękne budynki gospodarcze, brama wjazdowa. Od miejscowych Polaków słyszałem też historię o Siekluckim – żołnierzu AK, który zginął złapany i zamęczony przez NKWD, a potem wrzucony do studni. Na tym miejscu w ubiegłym roku postawiono krzyż brzozowy. Żołnierz ten nosił pseudonim „Kryśka” i miał 22 lata.

Na Litwę wybraliśmy się na spływ po rzece Meryczance do Niemna – aż do Merecza (Merkine). Naszym celem było też odwiedzenie stron zamieszkałych przez Polaków, stąd wizyta w Ejszyszkach i okolicy. Poznany w Ejszyszkach Pan Andrzej Andruszkiewicz – wspaniały gawędziarz, strażnik tradycji i Polak z krwi i kości, opowiedział nam m.in. o dworku Siekluckich. Taka jest krótka historia naszej wizyty w tym pięknym zakątku Wileńszczyzny.

Z grupą przyjaciół mamy też szczery zamiar kontynuować zawarte tam znajomości. Naszym pierwszym celem jest zakup książek polskich i przekazanie ich pod choinkę na ręce Pana Andruszkiewicza. Uważamy, że takie drobne, pozainstytucjonalne gesty są najlepszym dowodem pamięci o naszych rodakach, którzy zostali tam, gdzie na pewno żyło się trudniej niż w Polsce.”

Dzięki uprzejmości pana Wierzbickiego zamieszczam zdjęcia wykonane przez niego w sierpniu 2007:

Oto zdjęcia dworu z roku 2003 zamieszczone na witrynie tygodnika polskiego Nasz Czas www.nasz-czas.lt wychodzącego na Litwie, Łotwie i Estonii:

Jak podaje Czasław Malewski Siekluccy byli właścicielami majątku Hornostaiszki i Strzelica w okolicy Ejszyszek od końca XVIII wieku po rok 1939. Za poparcie udzielane przez Wincentego Siekluckiego powstańcom 1863 roku, władze carskie nałożyły na jego majątek Hornostaiszki sekwestr. Obszar majątku liczył wówczas 800 dziesięcin.

A oto zdjęcia dworu w Hornostaiszkach będące w moim posiadaniu. Pierwsze pokazuje dwór piętrowy z murowanym tympanonen. Według notatki na rewersie sporządzonej w latach 70-ych przez Annę z Siekluckich 1 voto Wolffową 2 voto Boralową zdjęcie to pochodzi z roku 1910.

Drugie zdjęcie przedstawia dwór w latach 30-ych, przebudowany po zniszczeniu podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przed gankiem stoi Józef Sieklucki, ostatni właściciel Hornostaiszek, zamordowany przez władze radzieckie w więzieniu w Wilnie w roku 1939. Młoda dziewczyna w sukience to jego bratanica i chrześniaczka, moja późniejsza babcia Wanda z Siekluckich Sielużycka. To ona napisała (w latach 80-ych) notatkę na rewersie tego zdjęcia.