VII Zjazd Rodzinny w Podgórzu

VII Zjazd Rodzin Nowakowskich i Siekluckich miał miejsce w Podgórzu, w woj. lubelskim, gdzie w dniach 4 i 5 września 2010 r. gościł nas Marek Sas Lipecki.

Było to bardzo serdeczne spotkanie, które zgromadziło 30 członków naszej Rodziny. U Marka panowała bardzo ciepła i serdeczna atmosfera. Dołączyli również członkowie Rodziny, których dotąd nie wszyscy mieli okazję poznać.

Dziękujemy Markowi Lipeckiemu Sas i Marysi za gościnność, rodzinną atmosferę i wspaniałe potrawy, którymi po staropolsku nas ugościli.

Sobotę spędziliśmy na biesiadzie w domu Marka, spacerze po okolicy, długich rozmowach, opowieściach o naszych przodkach i tradycyjnej wymianie adresów. Drugi dzień rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem u Marka. Następnie wyjechaliśmy do Ratoszyna. Tam zwiedziliśmy kościół – ufundowany przez Ludwika i Teresę Nowakowskich. Na sąsiadującej działce widzieliśmy szkołę, ufundowaną na rzecz wsi przez Ludwika Nowakowskiego juniora. Wuj Maciej Nowakowski przybliżył nam historię rodu: Ludwika i Teresy Nowakowskich, od Ich wyjazdu z Wołynia, aż do czasów zaangażowania w rozwój wsi Ratoszyn.

Następnie odwiedziliśmy cmentarz, gdzie znajduje się odrestaurowany grób rodziny Nowakowskich, zgodnie z projektem Wuja Macieja Nowakowskiego. Nadzorowaniem prac związanych z remontem grobu zajmował się Andrzej Gozdalski.

Dwór w Ratoszynie był ostatnim punktem programu Zjazdu. Dzięki uprzejmości nowych właścicieli dworu mogliśmy zwiedzić jego wnętrze. Naszymi przewodnikami w podróży w przeszłość tego miejsca byli Ciocia Marysia Gozdalska i Andrzej Gozdalski. Lewe skrzydło dworu zostało odrestaurowane. Natomiast pozostała część dworu nie zmieniła się od ubiegłego roku. Z nowym właścicielem wypiliśmy herbatę przy kominku, w pięknie odrestaurowanej części budynku (dla zainteresowanych – dwór jest wystawiony po raz kolejny na sprzedaż).

W trakcie Zjazdu ustaliliśmy miejsce naszego kolejnego spotkania.

VIII Zjazd Rodzin Nowakowskich i Siekluckich odbędzie się u Danuty i Rudolfa Lachertów, w Ostowie Wielkim nad Jez. Gil Wielki (w pobliżu Jez. Jeziorak, pomiędzy Iławą a Ostródą). Ze względu jednak na ograniczoną powierzchnię mazurskiej posiadłości, główna sobotnia biesiada odbędzie się w Ośrodku „Kaletka” położonym obok domu Danuty i Rudolfa Lachetów. Za udostępnienie sali oraz zastawy stołowej i kuchenki do podgrzewania – opłata wyniesie 10 zł od osoby. Będziemy mieli pełną swobodę – nakrywamy, przygotowujemy, podgrzewamy i dobrze się bawimy. Nocować możemy w tym ośrodku (pokoje z łazienkami poniżej 50 zł od osoby) – każdy rezerwuje nocleg indywidualnie.

Ognisko wieczorne – u Danuty i Rudolfa Lachetów. Dla chętnych – wyprawa na grzyby. Dzień drugi (niedziela) – improwizacja.

Szczegółowe informacje dotyczące VIII Zjazdu będą rozsyłane latem 2011 (dojazd).